Znajdź nas na Facebook
Facebook
Blog ClearSense

Nietrzymanie moczu. Jakiego lekarza odwiedzić?

Nietrzymanie moczu. Jakiego lekarza odwiedzić?

Na nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowane jego wydalanie cierpi zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. Ryzyko wystąpienia tej kłopotliwej dolegliwości wzrasta z wiekiem. Z uwagi na wstydliwy charakter dolegliwości, wiele osób odwleka wizytę u lekarza. To duży błąd. Może się bowiem okazać, że przyczynę dolegliwości (np. zakażenie pęcherza moczowego) można szybko i sprawnie wyleczyć przy pomocy dostępnych w aptece środków.

Rodzaje nietrzymania moczu

Najczęściej występujące rodzaje nietrzymania moczu to:

– wysiłkowe nietrzymanie moczu – występuje najczęściej, a jego przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej;

– nietrzymanie moczu z nagłym parciem – charakteryzujące się nagłą, silną potrzebą natychmiastowego oddania moczu. Przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowa i nadmierna aktywność mięśni pęcherza;

– nietrzymanie moczu z przepełnienia – najczęściej dotyka mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym. Przyczyną nietrzymania moczu jest w tym przypadku przeszkoda w odpływie moczu z  wypełnionego i bardzo rozciągnięte pęcherza. Efektem takiego stanu rzeczy jest stały lub okresowy bezwiedny wyciek moczu.

Jakiego lekarza odwiedzić?

Wielu pacjentów, borykających się z nietrzymaniem moczu pierwsze kroki kieruje do lekarza rodzinnego. O co zapyta podczas wizyty lekarz? W celu postawienia trafnej diagnozy, lekarz może poprosić Cię o odpowiedzi na kilka pytań, m.in. o to, od jak dawna zmagasz się z nietrzymaniem moczu lub ile razy w ciągu dnia oddajesz mocz i ile razy następuje mimowolne oddanie moczu. Przypomnij sobie, czy budzisz się w nocy, aby skorzystać z toalety lub czy istnieją okoliczności, sprzyjające niekontrolowanemu oddawaniu moczu (np. kaszel, stres lub wysiłek fizyczny). Lekarz spyta również, czy  odczuwasz parcie na pęcherz moczowy oraz czy w czasie oddawania moczu odczuwasz pieczenie, ból lub jakikolwiek inny dyskomfort. Mogą również paść pytania dotyczące zwiększonego pragnienia i ilości spożywanych płynów. Jeśli specjalista nie będzie w stanie określić przyczyny przykrej przypadłości, skieruje Cię do urologa lub ginekologa.